Alkol Fabrikası Yeniden ve İddalı

Mar 2, 2018

Amasya Şeker Fabrikası’nın yan kuruluşu olarak 22 yıl önce ilk üretimini yapan ve son 14 yıldır çalışmayan Alkol fabrikası tekrar üretime hazırlanıyor.

Alkol Fabrikası, Türkiye’de ithal edilerek hastaneler, havaalanları, gıda sektörü gibi alanlarda kullanılan alkolün üretimiyle, bölge üreticisinden genel bütçeye kadar faydalar sağlayacak.

Revizyon ve bakım çalışmaları hızla devam eden Alkol fabrikasının Nisan ayında tekrar üretime başlaması planlanıyor.

Temeli 1994 yılında atılıp 1996 yılında alkol üretimine başlayan fabrika 2004 yılından bu yana çalışmıyordu. Günlük 60 bin litre üretim kapasitesine sahip fabrika, 51 bin litre saf alkol, 9 bin litre ham alkol üretebilecek.

Alkol fabrikasının ham madde olarak bu yıl kullanacağı 13 bin ton melas Amasya Şeker Fabrikası stoklarından karşılanacak. Şeker fabrikası kendi ürettiği melası Alkol fabrikasında işleyip daha kaliteli ve pahalı bir ürün olarak piyasaya satmayı hedefliyor. Kilogramı 48 kuruş olan 3 kilo melastan litresi 1 dolarla 1 Euro arasında değişen 1 litre alkol üretimiyle önemli bir karlılığın fabrikaya sağlanması bekleniyor.

Alkol Fabrikasının açılışıyla ilgili açıklama yapan Amasya Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Saatcı, göreve geldiklerinde itibaren fabrikanın çalışması için fizibilite çalışmaları yatırdıklarını, revizyon ve bakım çalışmalarına başladıklarını, Üretilecek alkolü satın almak için şimdiden yerli yabancı birçok şirketin ilgilenip teklifler verdiğini belirtti.

Mustafa Saatcı; Alkolün sadece içki olarak akla getirilmemesi gerektiği, hastaneler, havaalanları, gıda sektörü gibi alanlarda ülke ihtiyacı olduğunun da göz ardı edilmemesi gerektiğini, hammaddesinin kendilerinde bulunan bir ürünü üretmelerinin karlı ve doğru bir iş olacağını ifade etti.

Saatcı: Bu tür fabrikalar Türkiye’de sayılı ve alkol ihtiyacımızın çoğunu yurtdışından sağlıyor. En azından fabrikamız bünyesinde ürettiğimiz melasımızı değerli hale getirerek piyasaya satmak istiyoruz. dedi.

Amasya Şeker Fabrikasının ürettiği şekeri perakende ambalajlar halinde paketleyip piyasaya sürecekleri bilgisini de paylaşan Mustafa Saatcı; TORKU örneğini vererek, 50 kiloluk çuvalların dışında, en kısa zamanda 1-2-3-4-5 kiloluk ambalajlarda paketlemek ve pazar ağının kurularak herkese ulaştırılması için çalışmaların yürütüldüğünü de söyledi.

Amasya Şeker Fabrikası A.Ş. Şeker Mah. Diriliş Cad. No:2 05500 Suluova / Amasya