Amasya Şeker Fabrikası 64. pancar alım kampanyası başladı.

Eyl 18, 2017

Saygı duruşu ve istiklal marşıyla başlayan programda konuşan ve Yeni kampanya döneminin hayırlı olsun diyen Amasya Valisi Osman Varol, fabrika ile ilgili her ne kadar sıkıntılar dile getirilse de ve sorunlarda olsa da mutlaka bu gibi değerleri koruyup kollayarak geleceğe taşımak için gerekenlerin yapılması gerektiğini belirterek; “Cumhuriyetimizin genç dönemlerinde kalkışılan sanayi hamlesi kapsamında Türkiye de çok farklı yerlerde örnekleri bulunan gerçekten insanlarımızın çok zor şartlar altında yarattıkları artı değerlerle ortaya koyulmuş eserlerdir bu fabrikalar. Bu tip sanayi kuruluşlarımız kuruldukları bölgelere çok farklı boyutları ile katkılarda bulunmuşlardır. Amasya Şeker fabrikası da Suluova ve Amaya bölgesinin gelişmesinde ciddi katkılar sağlamıştır. Fabrikanın yarattığı genel ekonomik büyüklük ve etrafına yaptığı katkısı bizim bölgemiz için çok önem taşıyor. Yaşanan tüm sıkıntılara rağmen bu fabrikayı daha ileriye taşımalıyız. Dolayısıyla biz her aşamasında burada neler olup bittiğini izlemeye devam edeceğiz. Bu işin düzeleceğine, sıkıntıların aşılacağına inanıyoruz. Geçmişte olanlar artık yargının işi, biz artık bugünden sonrasına bakarak fabrikamızı nasıl çok etkin ve verimli hale getiririz ona bakmamız ve çalışmamız lazım.”

Amasya Şeker Fabrikasının Türkiye’nin sanayileşmesi hamlesi çerçevesin de kurulan sanayi zincirlerinden birisi odluğunu, emeği ve katkısı olan rahmetli Adnan Menderes ve herkese teşekkür eden AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı ise, Şeker fabrikasında geçmişte bir takım olumsuz gelişmelerin yaşandığını ve bunların yargıya intikal ettiğini belirterek; “bu fabrikanın üretim sürecine ilişkin bütün yaşanan safahatın şüphesiz şeffaf bir şekilde yaşanması ve kurallara uygun bir şekilde bu işlerin yürütülmesi hayati derecede önemlidir. Hiçbir yerde karanlık alan ve ilişkiler kesinlikle söz konusu olmamalı, buna ilişkin bir alt yapının bulunmaması son derece önemlidir” dedi.

Siyasilerin üretim yapan işletmelerin işine karışmasının doğru olmadığını, siyasetin görevinin süreyi şeffaf bir şekilde, işin tabiatına, karakterine, kurallarına uygun bir şekilde gerçekleşmesini temin etmekle görevi olduğunu anlatan Naci Bostancı; “Çünkü her kurumun kendine has bir mantığı vardır. Bu şeker fabrikasının işleyişinin bir mantığı var. Dışarda kalanların ve siyasilerinde de görevi, dışarıdan takip etmektir. Bir yanlışlık oluyor ise gereken ikazları yapmak o noktada siyaset bir görev alabilir. Aynı zamanda elbette hukuk da görev alır. Şunu unutmayalım Türkiye Cumhuriyeti’nde er veya geç hukuk işler ve her kim ne yapıyor ise bunun cezasını verir” diye konuştu.

Şekerin son derece önemli ve stratejik bir madde ve de bir gıda olduğunu belirten Naci Bostancı, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Hükümetin pancar şekerini destekleme doğrultusunda bir yaklaşımı olduğunu biliyorum. Şeker mısırdan elde edilen nişasta bazlı şekerlere ilişkinde kamuoyunda da olumsuz bir algı mevcut. Bu nişasta bazlı şeker yerine mutlaka pancar şekerinin kullanılması çok doğrudur. Esasen hükümetin de bu yöndeki yaklaşımı pancar şekerini destekleme istikametindedir. Bunun anlamı Amasya şeker fabrikasının da önünün açık olduğu, daha fazla şeker üretebileceği ve neticede bu bölgeye ve çiftçilere daha fazla zenginlik sağlayabileceğidir bunun anlamı. Bizim bölgenin ve ülkenin göz bebeği olan bu fabrikanın üzerine titrememiz, bu fabrikanın kurallara uygun bir şekilde çalışmasını temin etmemiz, her kesin hakkını ve hukukunu takip etmemiz görevimizdir. Siyasetçi olarak bu noktada bize ne görev düşüyorsa bunu yapacağımızdan herkes emin olsun.”

Bir konuşma yaparak yeni kampanya döneminin çalışanlara ve bölgeye hayırlı olmasını dileyen Belediye Başkanı Fatih Üçok; Şeker fabrikasının kurulduğundan itibaren Suluova’nın gelişmesine ve kalkınmasına, sanayileşmesine ve de tarımın modernleşmesine büyük katkılar sağladığına dikkat çekerek; “hiç şüphesiz bundan sonra da bu katkıları artarak devam edecektir. Buna şehircilik açısından baktığımız zaman iki yıl öncesinde şeker fabrikası ile yaptığımız önemli bir çalışmayla şehrin sosyal hayatına da büyük bir zenginlik ve renk kattığımızı düşünüyorum. Buradan bir kez daha şehir için fedakârlık yapan şehrin sosyal alanlarına katkı sağlayan şeker yönetimi ve ailesine şükranlarımı sunuyorum. İnşallah Çiftçi kardeşlerimizin hasadı bol olur temennisi ile tüm Şeker çalışanlarına ve üreticilerine kazasız belasız bir sezon dileyerek hepinize hürmetlerimi sunuyorum” dedi.

Fabrika Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Saatcı ise, Sayın; Valim, Sayın Milletvekillerim, Kaymakamım, Belediye Başkanlarım, İl ve İlçe Komutanlarım, , İl ve İlçe Emniyet Müdürlerim, İl Genel Meclis Başkanım ve İl Genel Meclis Üyeleri, Siyasi Partilerimizin Başkan ve Yöneticileri, Amasya Pancar Ekicileri ve Turhal Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, Çok değerli Sivil Toplum Örgütlerinin Başkanları, Mahalle ve köy muhtarlarımız, Emekçi çiftçi kardeşlerimiz, Fabrikamızın değerli yöneticileri ve çalışanlarımız, Basınımızın ve emniyet teşkilatımızın değerli mensupları

63 yıldır üretimine devam eden ve bugün burada 64.kez çalıştırmak için bir arada olduğumuz Fabrikamızın 2017 / 2018 kampanya açılış törenine katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyor hoş geldiniz diyorum

Öncelikle bu Fabrika gibi Türkiye’mizde birçok Sanayi kuruluşunun öncülüğünü yapmış Demokrasi Şehidimiz Sn. Adnan Menderes başta olmak üzere, Demokrasi Mücadelesinde şehit olanlara Allahtan rahmet-gazilerimize acil şifalar diliyorum

Sayın Valim, Sayın Milletvekillerim, Protokolümüzün değerli katılımcıları, Sevgili Misafirlerimiz;

Fabrikamız bu yıl şeker pancarı üretimi için Amasya, Samsun, Tokat ve Çorum İlleri ve bağlı İlçeleri ile on bölgede, 238 köy, 6734 üretici ile sözleşme yapılmış olup, bu çiftçilerimiz 114.000 dekar alanda pancar ekimi yapmışlardır. 

Ekim sahalarında beklediğimiz şeker pancarı 700 bin ton civarındadır.  Pancar miktarına karşılık çiftçilerimize 133 milyon TL ödeme yapılacak olup, bu tutarın 20 milyon TL’si bugüne kadar avans olarak çiftçilerimize ödenmiştir.

2017/2018 kampanya döneminde 640 bin ton civarında pancar işleyip yaklaşık 74 bin ton kristal toz şeker ile yan ürün olarak maya ve yem sanayisi için en önemli ham madde olan 31 bin ton melas, Yöremiz besiciliğinde önemli yeri olan 192 bin ton yaş pancar küspesi üretimi gerçekleştirmeyi hedeflemekteyiz. 

Bizlere bu çalışmalarda destek veren emeğini hiçbir zaman esirgemeyen bu İşletmelerin gerçek sahibi olan çiftçi kardeşlerime teşekkür ediyorum.

Yine kuruluşundan bu yana bu İşletmeye emek vermiş bu günlere gelmesini sağlamış tüm Yönetici ve çalışanlarına teşekkür ediyorum.

Elbette bu süreçte hakkın rahmetine kavuşan çiftçi ve çalışanlarımız oldu. Bunlara da minnet duygularımla Allah’tan rahmet diliyorum.

Bugün de 64.sünü düzenlediğimiz bu Törenimiz de bizleri yalnız bırakmayan, heyecanımızı paylaşmak için burada bulunan başta Sn. Valimiz ve Milletvekillerimiz olmak üzere tüm katılımcılara teşekkür ediyor, Kampanyamızın kazasız belasız bol kazançlı olmasını cenabı haktan niyaz ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle herkese Saygılar Sevgiler sunuyorum ”dedi.

Konuşmaların ardından fabrikaya pancarını ilk teslim eden 10 çiftçiye Vali Dr. Osman Varol, Naci Bostancı ve protokol üyeleri, çeşitli hediyeler verdi.

Törene Amasya Valisi Dr.Osman Varol, Amasya Milletvekili Prof.Dr. Mehmet Naci Bostancı, Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, Suluova Kaymakamı Dr. Vural Karagül, Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, İl Genel Meclis Başkanı Mustafa Çıtır, İl Genel Meclis Üyeleri Ali Küçük, Cengiz Esen ve Osman Karaca, Suluova Belediye Başkanı Fatih Üçok, Amasya Garnizon Komutanı Kurmay Albay Zafer Uğur, Amasya İl Emniyet Müdürü Fahri Bulut, İl Özel İdari Genel Sekreteri Ahmet Faruk Aykutlu, Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, Amasya Pancar Ekicileri Kooperatif Başkanı Mehmet Özgün, Turhal Pancar Ekicileri Kooperatif Başkanı Yalçın Bekler, Göynücek Belediye Başkanı Kemal Şahin, Hamamözü Belediye Başkanı Bahattin Destebaş, Taşova Belediye Başkanı Bayram Öztürk, Suluova Garnizon Komutanı Cenk Alper Göksu, Suluova Emniyet Müdürü Murat Oflaz, SGK İl Müdürü Nurcan Yurt Şener, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mustafa Arslan, Ak Parti Amasya İl Başkanı Mehmet Ünek, Amasya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Baş, Suluova Ak Parti İlçe Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, MHP İlçe Başkanı Osman Aday, Suluova Belediye Başkan Yardımcısı İzzet Balcı, Merzifon Belediye Başkan Yardımcısı Haydar Köse, Suluova Esnaf Odası Başkanı Serdar Burtaçgiray, Belediye Meclis üyeleri, Kamu ve Özel Kuruluşların Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşlarının Başkanları ve temsilcileri, Köy ve Mahalle Muhtarları, Çiftçiler ve çalışanlar katıldı.

 

Amasya Şeker Fabrikası A.Ş. Şeker Mah. Diriliş Cad. No:2 05500 Suluova / Amasya