AMASYA ŞEKER’den Çiftçilere 143 Milyon (Trilyon) Lira

Ara 25, 2017

Amasya Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa SAATCI, yaptığı Basın açıklamasında 10 Bölgede pancar ekimi yapan 6.459 çiftçiye toplam 143 milyon (trilyon) lira ödeme yapacaklarını söyledi. 

Fabrikamız 64’üncü pancar işleme kampanyasını tahminen 12 Ocak 2018 tarihinde tamamlayacaktır diyerek bir konuşma yapan Amasya Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa SAATCI, yaptığı açıklamada: “Tamamı bölge çiftçilerimizden olmak üzere 10 bölgemizde (Suluova – Amasya – Erbaa – Göynücek – Gümüşhacıköy – Havza – Kayabaşı – Merzifon – Taşova -Vezirköprü) 6.459 çiftçimiz tarafından 114 bin dekar alana Pancar ekimi yapılmıştır.  Toplam kampanya sonu çiftçilerimiz tarafından 730 bin ton pancar tesellümü yapılacak olup, yaklaşık 84 bin ton şeker, 30 bin ton melas, 200 bin ton yaş küspe üretim hedefine adım adım yaklaşmaktayız.” ifadelerini kullandı.

Bugüne kadar 73 milyon (trilyon) TL çiftçilere ödeme yaptıklarını belirten Başkan SAATCI; “Kampanyanın sonuna yaklaşırken şu ana kadar çiftçilerimize 73 milyon (trilyon) TL ödeme yaptık. 29 Aralık Cuma gününe kadar 10 milyon (trilyon) lira daha ödememiz olacak. Toplamda 83 milyon (trilyon) TL ödeme yapmış olacağız. Kampanya sonu net rakamlar belirlenince tahmini toplamda 143 milyon (trilyon) TL gibi bir rakamı çiftçilerimize ödemiş olacağız.” dedi.

Başkan SAATCI ayrıca, Amasya Şeker Fabrikası çiftçilerine yapılan ödemelerin yanı sıra Nakliyeci esnafına da 6.5 milyon (trilyon) lira ödeme yapılacağını, bu miktarın 1.5 milyon (trilyon) lira ödemesinin gerçekleştiğini, kampanya sonuna kadar ödemelerinin devam edeceğini sözlerine ekledi.

2018 Ocak ayı içerisinde ise yeni sözleşmelerin yapılacağını ve konu hakkında bilgilendirme yapacaklarını ifade eden Başkan SAATCI; “2018-2019 sezonu için pancar ekim sözleşmeleri üzerinde çalışmaktayız. Ocak ayı içerisinde çiftçilerimizi yeni sözleşme hakkında bilgilendireceğiz. Ayrıca Kampanya sonunda net rakamlar çıktığında genel bilgilendirmeyi değerli çiftçilerimize ve kamuoyunun bilgisine sunacağız.” dedi.

Başkan SAATCI, Geçmiş yıllara göre daha verimli ve sorunsuz geçen kampanya için desteklerini esirgemeyen ve en büyük desteği veren başta çiftçi kardeşlerimiz olmak üzere, Sayın Valimize, Sayın Suluova Kaymakamımıza, Suluova Belediye Başkanımıza, İl Emniyet Müdürümüze, Jandarma Alay Komutanımıza, İlçe Jandarma Bölük Komutanımıza, İlçe Emniyet Müdürümüze katkısı olan tüm kamu ve kuruluşlarına, Fabrika Genel Müdürlüğümüze ve tüm çalışanlarımıza fabrika yönetim adına teşekkür eder, saygılarımı sunarım ifadelerini kullanarak konuşmasını tamamladı.

Amasya Şeker Fabrikası A.Ş. Şeker Mah. Diriliş Cad. No:2 05500 Suluova / Amasya