Amasya Şeker’den Çiftçisine 43 Milyon

Kas 24, 2017

Amasya Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Saatcı: "Fabrikamızda 76 gün sonu itibari ile 410 bin ton pancar işlendi, 53 bin ton şeker elde edildi."

Çiftçisini bilgilendirmeye devam eden Amasya Şeker fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Saatcı, 06 Eylül 2017 tarihinde başlayan ve 76'cı günün sonunda 410 bin ton pancar işlenerek 53 bin ton şeker elde edildiğini ifade ederek yaptığı basın açıklamasında “Kampanyamızın 76.cı günün sonunda fabrikamızda 410 bin ton pancar işlenerek; 53 bin ton şeker, 16 bin ton melas ve 124 bin ton yaş küspe üretildi. Bu süre içerisinde küspenin tamamı çiftçi ve besicilerimize satıldı.” dedi.
 
Çiftçiden satın alınan ürün bedelinin şu an itibaren toplam 110 Milyon TL civarında olduğunu aktaran Saatcı; “Bu ürün bedelinin %39’su çiftçiye ayni ve nakdi avans olarak 2017 yılı içinde ekim döneminden başlayarak bugüne kadar ödenmiştir. Fabrikamızca bugüne kadar ödenen ayni ve nakdi avanslar toplamı 43 Milyon TL dir. Bizim çiftçilerimize bir sözümüz vardı “alın terinizin karşılığını, alın teriniz kurumadan ödeme gayreti içerisinde olacağız” diye. Bu sözümüzü başarmanın onurunu yönetim kurulu olarak yaşamaktayız.” ifadelerini kullandı.
 
76 günlük süreç içerisinde çiftçimizin ürettiği Şeker Pancarının %89’nu teslim aldık diyerek sözlerine devam eden Başkan Saatcı; “Bu yıl 10 bölgemizde üretim yapan çiftçilerimizden 670 bin ton pancar alım sözleşmesi imzalamıştık. Kampanya sonlarına yaklaşırken şu ana kadar %89’nu yani 595 bin ton şeker pancarını teslim aldık. Çiftçilerimizden 75 bin ton daha pancar alımı gerçekleştireceğiz. Sıkıntısız şekilde çiftçilerimiz pancarlarını teslim ettiler ve etmeye de devam etmektedirler.” şeklinde sözlerini tamamladı.
 
Ayrıca Başkan Saatcı, Kampanya sonu tekrar son durum hakkında çiftçileri bilgilendireceklerini ve fabrikaya yapacakları yatırımlar ile ilgili genel bir basın açıklaması yapacağını sözlerine ekledi.

Amasya Şeker Fabrikası A.Ş. Şeker Mah. Diriliş Cad. No:2 05500 Suluova / Amasya