Amasya Şeker’den Çiftçisine 54 Milyon TL

Şub 26, 2018

Amasya Şeker’den Çiftçisine 54 Milyon TL

Pancar çiftçisine 2017 yılı pancar bedelleri ödenmeye başlandı.

Amasya Şeker Fabrikası tarafından 2017-2018 kampanya döneminde üreticiden satın alınan 667 bin ton pancar karşılığında 152 milyon TL bedel tahakkuk ettirildi. Bu bedelin 98 milyon TL’si yıl içinde üreticilere avans olarak ödendiğini, 54 milyon TL tutarındaki bakiye pancar bedellerinin ödenmesine 21 Şubat 2018 tarihinde başlandı.

Fabrikamıza bağlı 10 bölgede 6 bin 459 pancar üreticisi ile 730 bin ton pancar sözleşmesi imzalanarak 114 bin dekar sahada pancar ekimi yapıldı. Amasya Şeker Fabrikası’nda 2017-2018 pancar alım kampanyası 2017 yılı Eylül ayında başlamıştı. Toplam da 127 gün süren kampanya döneminde 82 bin 885 ton kristal toz şeker, yan ürün olarak 29 bin ton melas ve 195 bin ton da yaş pancar posası üretildi.

 Amasya Şeker Fabrikası 2017/2018 yılına ait pancar bedellerini söz verildiği gibi kesin hesap tarihinden önce ödeyerek çiftçilerimizin sofrasında aş, yarınları için umut olmaya devam ediyor. Toplam 152 milyon TL pancar bedelinden bakiye kalan ürün bedelleri 19.02.2018 tarihinde banka hesaplarımızda hazır hale getirilerek dağıtımı 21.02.2018 tarihi itibari ile on bölgemizde eş zamanlı olarak başladı. Bu kapsamda dağıtımına başlanan pancar bedeli yaklaşık 54 milyon TL dir.

Bölgemizin en önemli ekonomik değeri ve bir Çiftçi kuruluşu olan Amasya Şeker Fabrikası 2018/2019 yılı için pancar ekim taahhütleri almaya başlamış olup, üreticilerimizin yoğun teveccühü ile bugüne kadar 610.000 Ton pancar ve buna isabet eden 80.370 dekar pancar ekim taahhüdü almıştır ve almaya devam etmektedir.

Amasya Merkez, Kayabaşı ve Göynücek bölgelerimizdeki çiftçilerimizin ayağına hizmet getirme çalışmamız son hızıyla devam etmektedir. Bu bölgelerdeki çiftçilerimiz için Pancar Toplama Merkezi projemizin son aşamasına geldik. Bu bölgelerdeki çiftçilerimiz pancarlarını buraya teslim edeceklerdir.

Değerli üreticilerimiz, Amasya Şeker Fabrikasının yükselişi asla bir kader değildir ve kaderine terk edilemez. Amasya Şeker Fabrikası gücünü sermayesi tabanında mevcut yılların tecrübesine, sağ duyusuna ve özverisine sahip çiftçilerinden, Fabrikamızın tüm Yönetim organlarına sirayet etmiş kurumsal kültüründen almaktadır.

Amasya Şeker’e gönül vermiş tüm paydaşlarımızın bilmesini isteriz ki yarınlarımız bu günlerimizden daha güzel ve aydınlık olacaktır. Bizler için tek gaye yöremiz siyasileri, çiftçisi, işçisi ve yönetimiyle güçlü bir Amasya Şeker güçlü bir Türkiye dir. Bu amaca yönelik 2017/2018 şeker kotamız da 6.000 Ton artış sağlanmış, 2018/2019 yılı içinse ilave kota temini için faaliyetlerimiz devam etmektedir.

Sağlıklı nesiller için sağlıklı şeker tüketimi sloganı altında sizlerin de Nişasta Bazlı Şekerden (NBŞ) elde edilen ürünleri evlerinizde kullandırmamanızı ve çevrenizdekiler dahil Pancar Şekerinin kullanımını tavsiye etmenizi ve bu hususta toplumsal bilinç oluşturulmasına yönelik kampanyalara destek olmanızı rica ediyoruz.

Bu vesile ile dağıtılan pancar bedellerinin üreticilerimize hayırlı ve bereketli olmasını, aileleri ile iyi günlerinde kullanmalarını temenni ediyor; şu anda Afrin de Vatanı ve Milleti için canını yok sayan ve bu uğurda uğraş veren Kahraman Mehmetçiğimize Cenabı Haktan kolaylıklar diliyor ve emeği geçenlere teşekkürlerimi arz ediyorum.

Suluova Kapancı Köyü Pancar ekici çiftçilerinden Yusuf Tozlu ise Pancar bedelini bankadan aldıktan sonra Fabrikaya yeni sezon için taahhüt için geldiğini, aynı zamanda Amasya Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Saatcı’ya teşekkür ve başarılar dileyerek tüm çiftçilerin fabrikaya ve yönetime sahip çıkmalarını ifade etti.

 

Mustafa SAATCI

Yönetim Kurulu Başkanı

Amasya Şeker Fabrikası A.Ş.

Amasya Şeker Fabrikası A.Ş. Şeker Mah. Diriliş Cad. No:2 05500 Suluova / Amasya