Fabrikamız 65. pancar alım kampanyasını dualarla açtık.

Eyl 21, 2018

Fabrikamız 65. pancar alım kampanyasını dualarla açtık.

Bu yıl şeker pancarı üretimi için Amasya, Samsun, Tokat ve Çorum İlleri ve bağlı İlçeleri ile On bölgede, 219 köy, 4.424 üretici ile sözleşme yapılmış olup, bu çiftçilerimiz 90.676 dekar alanda pancar ekimi yapmışlardır.
Ekim sahalarında beklediğimiz şeker pancarı 550 bin ton civarındadır. Pancar miktarına karşılık çiftçilerimize 150 milyon TL ödeme yapılacak olup, bu tutarın 20 milyon TL’si bugüne kadar avans olarak çiftçilerimize ödenmiştir.
2018/2019 kampanya döneminde yaklaşık 55 bin ton kristal toz şeker ile yan ürün olarak maya ve yem sanayisi için en önemli ham madde olan 23 bin ton melas, yöremiz besiciliğinde önemli yeri olan 150 bin ton yaş pancar küspesi üretimi gerçekleştirmeyi hedeflemekteyiz.
2019 yılında Pancar ekimini 100 bin dekara çıkarmak başlıca hedeflerimiz arasındadır. Kota sorunumuz tamamen ortadan kalkmıştır. Tüm pancarları A kotası üzerinden alacağız. Kota sorununun ortadan kalkmasında emeği olan Ak Parti Gurup Başkanı Naci Bostancı hocama tüm çiftçilerimiz adına teşekkür ederim.
14 yıl aradan sonra Alkol tesisimizi yeniden faaliyete geçirerek Etil Alkol üretimine başladık. Bu süreç içerisinde tüm imkanlarımızı seferber ederek tam kapasiteli ve çevreye rahatsızlık vermeyecek şekilde tedbirlerimizi alarak İKİ MİLYON ÜÇYÜZ BİN litre Alkol üretimi gerçekleştirdik. Ürettiğimiz Etil Alkol ’ün satış sevkiyatı devam etmektedir.
Bildiğiniz üzere A ve B Kotası şeker fazlası olan C Şekeri ya ihraç kayıtlı yurt içine ya da yurt dışına ihraç edilebiliyor. Gururla söylemek istiyorum ki Amasya Şeker tarihinde bir ilki başararak, ürettiğimiz C Şekerimizi İhracat yolu ile yurt dışına satışını gerçekleştirdik. Bu konuda Sayın Valimize vermiş olduğu desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim.
Ayrıca yatırımlarımız arasında olan ve 2018 yılı bitmeden Alkol ve Şeker paketleme ünitelerimizi fabrikamıza kazandırıp, ürünlerimizin karlılık oranlarını artıracağız. Bu yatırımlarımız ile ilgili Fizibilite çalışmalarımız tamamlanmış olup, süreci başlatmış bulunmaktayız.
Nakliyeci Kooperatifleri ile yapılan istişarelerimiz neticesi, Taşıyıcılar Kooperatifleri kendi bölgelerinin pancarlarını fabrikamıza kendileri getireceklerdir.
Gün ne başarılarımıza takılıp kalmak ne de problemler yumağında kaybolup gitme günüdür. Gün hemşerilerimizle, çiftçilerimizle, Bürokratlarımızla ve siyasilerimizle el ele, gönül gönüle vererek daha büyük projelere, daha büyük başarılara yelken açma günüdür. Çünkü Türkiye’nin çalışmaya, üretmeye, kalkınmaya ve her daim güçlü olmaya ihtiyacı vardır. Bir taraftan çiftçimizin alın teri kurumadan emeğinin karşılığını vermek gibi kutsal bir hedefimiz, diğer taraftan da ülkemize, bölgemize ve vatandaşlarımıza olan vefa borcumuzu ödeme gayretimiz vardır.

Bizlere çalışmalarımızda destek veren emeğini hiçbir zaman esirgemeyen bu işletmelerin gerçek sahibi olan cefakar çiftçi kardeşlerime çok teşekkür eder; fabrikamıza her türlü desteğini esirgemeyen; Başta Sn. Valimiz Osman Varol ve Ak Parti Gurup Başkanı Sn. Naci Bostancı hocamız olmak üzere, Amasya Milletvekilleri Levent Karahocagil, Hasan Çilez ve Mustafa Tuncer, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Nihat Ergün, Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Suluova Kaymakam Vekili Gürkan Demirkale, Gümüşhacıköy Kaymakam Vekili Ali Osman Bulat, İl Genel Meclis Başkanı Mustafa Cittır, İl Emniyet Müdürü Fahri Bulut, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Ali Yıldız, Suluova Belediye Başkanı Fatih Üçok, İlçe Jandarma Bölük Komutanı Halit Haşimoğlu, Merzifon Belediye Başkanı Alp Kargı, Taşova Belediye Başkanı Bayram Öztürk, Gümüşhacıköy Belediye Başkanı Zehra Özyol, Göynücek Belediye Başkanı Kemal Şahin, Hamamözü Belediye Başkanı Bahattin Destebaş, Ziyaret Belediye Başkanı Mehmet Uyanık, Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, Çorum Ortaköy Belediye Başkanı Taner İspir, İl Özel İdare Genel Sekreteri Ahmet Faruk Aykutlu, Ak Parti İl Başkanı Mehmet Ünek, Suluova Emniyet Müdürü Murat Oflaz, SGK İl Müdürü Nurcan Yurt Şenel, Suluova İlçe Müftüsü Süleyman Çoban, Amasya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Baş, Suluova Ticaret Odası Başkanı Turgut Aksu, Bir önceki dönem Amasya Milletvekili Avni Erdemir, İl Genel Meclis Üyeleri, Ak Parti İlçe Başkanı Muhammed Biçer, CHP İlçe Başkanı Vedat Güdek, İl ve İlçe protokol üyeleri, Şeker Fabrikası ve Pancar Kooperatifi yetkilileri, fabrika çalışanlarımıza ve tüm katılımcılara teşekkürü bir borç bilir, kampanyamızın kazasız belasız bol kazançlı olmasını cenab-ı haktan niyaz ederim.


Saygılarımla,
Mustafa SAATCI
Amasya Şeker Fab. A.Ş.
Yönetim Kurulu Başkanı

Amasya Şeker Fabrikası A.Ş. Şeker Mah. Diriliş Cad. No:2 05500 Suluova / Amasya