Kurtarma ve Yangın Tatbikatı 

Nis 19, 2018

Kurtarma ve Yangın Tatbikatı 
Fabrikamız Acil durum ekipleri, AFAD ve İtfaiye ekiplerinin katılımı ile kurtarma ve yangın tatbikatı gerçekleştirildi.
İşyerlerinde acil durum planlarının hazırlanması, önleme, koruma, tahliye, yangınla mücadele, konularında yapılması gereken çalışmalar ile bu durumların güvenli olarak yönetilmesi ve bu konularda görevlendirilecek çalışanların belirlenmesi amacıyla yıl içerisinde belirli zamanlarda her birimde yapılan eğitimler sonunda Fabrika meydanında bir de tatbikat düzenlendi.

Fabrikamıza bağlı İtfaiye personeli ve itfaiye aracı, Amasya AFAD müdürlüğü personelleri ve Suluova İtfaiye Müdürlüğünün itfaiye aracı ile yapılan tatbikat öncesinde, AFAD ve Fabrikamız Sivil Savunma birimi tarafından çalışanlara; Acil Durum Mevzuatı, Yanma ve yangın, söndürme maddeleri, yangın yerindeki tehlikeler, yangın malzeme bilgisi, yangına müdahale organizasyonu ve yangın güvenlik konuları, Yangında kullanılan KKD, temiz hava solunum setleri, söndürme cihaz ve ekipmanının kullanılması, Tehlikeli kimyasallar, Yangın eğitimi ve tahliye tatbikatı kuralları ve uygulamada dikkat edilecek hususlar hakkında eğitim semineri verilmişti.

Senaryo gereği meydana gelen tatbikatta, yaralılardan bazıları öncelikle fabrikanın ilk yardım ekipleri tarafından dışarı taşınarak gelen ambulanslarla hastaneye kaldırılması sağlandı. Ardından olay yerine ulaşan AFAD ekipleri, binada sıkışan yaralıları kurtarmaya başladı. AFAD ekipleri tarafından atlama yatağı şişirilerek pencerelerden mahsur kalan personellerin tahliyesi sağlandı. Bazı merdivenlerde oluşan çökmeler nedeniyle ise yaralılar sedye ile AFAD ekipleri tarafından pencereden indirildi. Bina tamamen tahliye edilerek yangın ve kurtarma tatbikatı başarılı bir şekilde sona erdi.
Daha sonra yangın tatbikatı sırasında ilk müdahaleyi Fabrikamıza ait itfaiye aracı yaparken, Suluova Belediyesi itfaiye ekipleri de takviye gelerek yangını söndürdü.

Tatbikattan sonra bir açıklama yapan Fabrikamız Genel Müdürü Vural Akyazan, “Çıkacak bir yangına yapılacak müdahale hakkında çalışanlarımıza yönelik yangın ve kurtarma tatbikatı düzenledik. Onlara yangın esnasında neler yapmaları gerektiği konusunda bilgiler verildi. Başarılı bir tatbikat oldu. Başta tatbikata destek veren Amasya AFAD Müdürlüğü olmak üzere Suluova İtfaiye Müdürlüğüne ve tatbikatta görevli tüm personellerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Amasya Şeker Fabrikası A.Ş. Şeker Mah. Diriliş Cad. No:2 05500 Suluova / Amasya