Basın Açıklaması

Kas 8, 2019

Değerli Şeker Pancarı Üreticilerimiz;

Amasya Şeker Fabrikası A.Ş. ne gönülden bağlı tüm paydaşlarımız. Şirketimiz 2019/2020 Pancar alım kampanyasında 57. gününü geride bırakırken devam eden kampanyamıza ilişkin elde edilen değerler şöyledir.
2019 yılında Şirketimize bağlı 4 il, 10 bölge ve dış saha ekim alanları dahilinde 249 köy, 4.365 Şeker Pancarı üreticisi ile sözleşme yapılmış, Şeker Pancarı üreticisi çiftçilerimizle 103.000 dekar da pancar ekimi gerçekleştirilmiştir. Sözleşmeli üreticilerimizden 2019/2020 Pancar alım kampanya döneminde 650 bin ton bedeli ödenecek pancar satın alınacaktır.

Alınacak 650 bin ton pancar karşılığında çiftçilerimize yaklaşık 200 Milyon TL pancar bedeli, 30 milyon TL nakliye primi, 10 milyon TL küspe primi ve 3 milyon TL ilaç primi olmak üzere toplamda 243 milyon TL ödemede bulunulacaktır. Bugüne kadar ise çiftçilerimizden 380.000 ton pancar satın alınmış olup 140 Milyon TL ayni ve nakdi avans ödemesi gerçekleştirilmiştir. Ödemelerimiz, değerli Şeker Pancarı üreticisi çiftçilerimizin ihtiyacı göz önüne alınarak pancar ekim sözleşmesinde belirtilen ödeme planının önünde olup devam eden süreçte de periyodik olarak devam edecektir.
2019/2020 kampanya döneminde satın alınacak pancardan ise 80 bin ton kristal şeker, 26 bin ton melas ve 200 bin ton yaş küspe üretilecektir. Bugüne kadar 328 bin ton pancar işlenmiş olup 40 bin ton kristal şeker, 13 bin ton melas ve 86 bin ton yaş küspe üretimi yapılmıştır. Bu yılki kampanyamız yaklaşık olarak 110 gün sürmesi planlanmaktadır. Kapasite kulanım oranımız, hedef kapasite 5.200 Ton/gün planlanmasına rağmen %113 kapasite kullanım oranı ile 5.400 Ton/Gün’e çıkartılmıştır. Bu kapasite kullanım oranının daha da yüksek oranlara çıkartılması hedeflerimiz arasında yer almaktadır.

Devam eden kampanya süresince 10 bölge müdürlüğümüz dahil, daimî, muvakkat, sözleşmeli personel ve müteahhit firma çalışanları ile birlikte toplam çalışan sayımız 900 kişidir. Bugüne kadar Allah’a şükür tüm süreçlerimizde herhangi bir iş kazası yaşanmamış ve kampanyamız sorunsuz devam etmektedir.

Şirketimiz Pancar hasadında bugün geldiği aşamaya bakıldığında ise tarımda makineleşme ve operasyonel çözüm odaklı projeler sayesinde emek yoğun söküm faaliyetinden teknoloji yoğun pancar hasadına geçilmiş durumdadır. Her şey insan içindir ve insanı yaşat ki Devlet yaşasın başlıca şiarımızdır. Bu düsturla artık elleri nasırlı, gönlü yaralı pancar üreticisi deyimi eskidir ve eskide kalmıştır. Türkiye de açıklanan pancar fiyatına önder olmaktan tutunda bugün gelinen teknolojik seviye ve organizasyon yapısı ile yeni slogan müreffeh şeker pancarı üretici ve güçlü bir Amasya Şeker Fabrikası A.Ş. dir.

Bu vesile ile Mevla, Ülke olarak dirliğimizi, birliğimizi ve kardeşliğimizi bozmasın ve bozmak isteyenlere fırsat vermesin inşallah diyor ve herkesi en kalbi duygularımızla Allah’a ısmarlıyoruz.

Mustafa SAATCI
Amasya Şeker Fabrikası A.Ş.
Yönetim Kurulu Başkanı

Amasya Şeker Fabrikası A.Ş. Şeker Mah. Diriliş Cad. No:2 05500 Suluova / Amasya